yemek-yapmak
yemek-yaparken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Yemek Yaparken Bunları İhmal Etmeyin

Yemek Yaparken Bunları İhmal Etmeyin

Yemek yaparken hayatımızın ve günümüzün olmazsa olmaz bir sıradanıdır. Yemek yapmak kolay gözükse de birden fazla sorumluluğu ve sıkıntıyı aynı anda barındırır. 2000 yılından sonra yemek adeta ‘yemek için yaşamak’ felsefesine dönüştü. Yeme hakkında binbir türlü restaurant kapılarını insanlara açtı. Yemek yapmak bir sanat olmaya başladı. Çorbasından tatlısına kadar yemek yapmak sosyal medya sayesinde oldukça kolaylaştı lakin ustaların eline hala kimse su dökemedi.

Her aşçının mutfakta yaşadığı bilinir. Her yemeğin bazı kuralları ve gizli püf noktaları vardır ve bu püf noktaları sadece işin ustası bilir. Her usta, sırrını ortaya çıkartmak istemez. Biz bu yazımızda, yemek yaparken nelere dikkat edilmesi gerekiyor, nelerin püf noktası var bunları detaylı olarak anlatacağız. Konumuza dönersek sırayla;

Yumurtaları direkt haşlamayın!

Yumurta, Sabah kahvaltıları ve spor yapanların vazgeçilmez protein kaynağı olarak biliniyor. Yumurta ile çok sayıda yemek yapılabilir; haşlaması, tavası, yağ üzerinde ve sıra uzayıp gidiyor. Yumurtanın haşlamasını yaparken şu gizli püf bilgiyi ihmal etmeyin: yumurta bildiğiniz üzere pişerken suyun içinde çatlayabiliyor ve bunu engellemek istiyorsanız yumurtayı su dolu küçük bir kabın içerisine koyun. Buradaki su, bir kepçe kaşığını dolduracak kadar olması yeterlidir. Bunu yaptığınızda yumurtanın çatlamasını engellemiş olacaksınız.

Sütü pişirmeden dikkat!

Günlük olarak almamız gereken ve protein oranı yüksek olan süt hem çocukların hem de ebeveynlerin enerji kaynağıdır. İçerisinde bol miktarda A, D, E ve K vitaminlerini barındırır. Sütü kaynatmadan önce bu bilgiyi kesinlikle unutmayın: sütü pişirmeden önceki süt kabını soğuk suyla güzelce yıkayın. Bu bilgi ile, sütü pişirirken kabarmasını ve sütün kaba yapışmasını engellemiş olacaksınız. Aşçıların en çok dert ettikleri bir sıkıntıyı böylece gidermiş olduk. Süt kaynadıktan sonra kabı kolayca temizleyebilir ve yıkayabilirsiniz. Bu da size vakit kazandıracaktır.

Yemek için peynirleri bir kere ufalayın!

Yemek yaparken yapanların en çok kullandıkları malzemelerden bir tanesi de peynirdir. Peynirin de hem yöresine göre hem de adına hem de tadına göre birden fazla adı vardır; az yağlı, kaşar, tam yağı, burgulu gibi. Peynir sabah kahvaltısından akşam yemeğine kadar hem öğün olarak hem de araç olarak yemeklerde servis edilir ve kullanılabilir. Yemek yapanlar, baze peyniri garnitür olarak yemeklere katarlar. Bunu yapmaları için peyniri rendeden geçirirler veya keserek ufak parçacıklara dönüştürürler ve bunu yapanların altın değerindeki vaktini çalar. Bunu yapmak istemiyorsanız, boş bir zamanınızda garnitür olarak kullanacağınız tüm peyniri ufak parçalara ayırın ardından buzdolabı poşetine koyup buzdolabının derin dondurucu kısmına koyun. Bu işlem ile, zamanda büyük tasarruf etmiş olacaksınız.

Et yemeği için eti az su ile pişirin

Yemek yapmak konusunda uzmanlaşmak isteyenlerin en iyi bilmesi gereken konulardan bir tanesi de etlerin nasıl kaynatılmasıdır. Bir pişirme tekniği olan az su ile pişirmeyi hiç denediniz mi? Kısık ateşte pişirdikten et suyunu ilave edin. Ardından tencerenin ağzını kapatın. Tencerede 2 bardak su yeterli olacaktır. Tencerenin veya tavanın ağzı kapalı olduğundan suyun çekilmesi önlenir. Bu sayede etin tadı artar. Ayrıca, pişirmeden önce etin üzerine bibariye otu serpip kemik taraflarına sarımsağı ham şekilde sürüp pişirirseniz daha lezzetli ve nefis olacaktır.

Sizlere yemek yaparken kullanabileceğiniz tüyolar ve taktikler hazırladık, peki lezzetli bir yemek nasıl yapılır? Lezzetli Yemek Yapmanın Sırrı adlı makalemizden sizde mükemmel yemekler yapmaya başlayacaksınız.

Yemek tariflerine buradan ulaşabilirsiniz.

Eğer öğrenciyseniz sizler için öğrenci evinde yapılabilecek pratik ve lezzetli tarifleri anlattık. Öğrenci Evinde Yemek adlı makalemizden pratik ve leziz tariflere ulaşabilirsiniz.

Şuna da bakın

Yedigöller Hakkında Tüm Her Şey

Bolu yedigöller, yaz kış demeden tüm zamanlarda ziyaret edilebilecek ve bol bol fotoğraflar çekilebilecek milli parklarımızdan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: