yapay zeka nedir
Yapay zeka türleri nelerdir

Yapay Zeka Nedir?

YAPAY ZEKA

Yapay Zeka Nedir?

Son birkaç yıldır teknolojiyle uğraşmaktan ve yaştan bağımsız olarak neredeyse herkesin hakkında bir şeyler duyduğu teknoloji: Yapay zeka.

Yapay zeka dünyayı ele geçirecek, dünyayı robotlar yönetecek, yapay zeka insanları işsiz bırakacak… Bunlardan birini mutlaka duymuşsunuzdur. Peki yapay zeka gerçekten insanları işsiz mi bırakacak ya da gelecekte dünyayı gerçekten robotlar mı yönetecek?

Yapay zeka dünyayı ele geçirebilir mi? konulu makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

Yapay zeka, bir bilgisayarın ya da bilgisayar sistemine bağlı bir robotun, canlılara benzer şekilde bazı eylemleri yerine getirme kabiliyetini sağlayan yazılımsal ve donanımsal sistemler bütünüdür.  Başka bir deyişle yapay zeka bilgisayarların insanlar gibi düşünmesini sağlar.

Her ne kadar son dönemlerde adını teknoloji dergilerinde, Youtube kanallarında, haberlerde hatta film ve dizi sektöründe bile çok daha sık bir şekilde duymaya başlamış olsak da, yapay zekanın tarihi 1940’lı yıllarda Alan Turing’in karmaşık matematiksel hesapların belirli bir düzenek tarafından yapılmasını sağlayan Turing Makinesini icat etmesine dayanmaktadır. O tarihten beri gelişimini sürdüren yapay zeka, son dönemde teknolojinin inanılmaz bir hızda gelişmesiyle birlikte kendine önemli bir yer edinmiştir.

Yapay zekanın kullanım alanları nelerdir?

Yapay zeka; şu anda elimizi attığımız neredeyse tüm teknolojik cihazların, büyük internet sitelerinin vazgeçilmezi konumundadır. Görüntü işleme, ses tanıma, makine öğrenmesi gibi ana başlıklara ayırabiliriz.

Yapay zekanın konu başlıklarından birisi olan ses tanıma uzun yıllardır kullanmakta olduğumuz konulardan biridir. Bankacılık işlemlerimizde, hastane randevularımızda; Google asistan, Siri gibi uygulamalarımızda ve daha birçok noktada sesimiz ile verdiğimiz komutlarımız yapay zeka teknolojisinin yardımıyla arka planda bilgisayarın anlayacağı bilgisayar diline dönüştürülmektedir. Çok da uzak olmayan zamanlarda kullanılmaya başlayan, bir başka ses tanıma teknolojisi ise ses biyometrisi teknolojisidir. Her insanın sesi aynı parmak izlerimiz gibi birbirinden tamamen farklıdır. Ses biyometrisi teknolojisini kullanan sistemler, ilk görüşmede 50 farklı karakteristik açıdan sesimizi kendi datalarına depolar ve ikinci görüşmede, daha önce dataya girdiği ses bilgileri ile karşılaştırma yaparak güvenliği sağlar. Bu karşılaştırmayı bazen bizden bir cümleyi tekrar etmemizi isteyerek (aktif), bazen de müşteri doğrudan operatör ile konuşurken (pasif) yapar. Bu sayede Bankacılık işlemlerinde, çağrı merkezlerinde daha güvenli işlemler yapılmış olur.

Görüntü İşleme

Bir diğer ana başlık olan görüntü işleme, ölçülmüş veya kaydedilmiş olan elektronik görüntü verilerini, elektronik ortamda amaca uygun şekilde değiştirmeye yönelik yapılan bilgisayar çalışmasıdır. Görünmesi zor nesneleri gözlemleme, gürültülü görüntüleri iyileştirme, bir görüntüdeki çeşitli nesneleri tanımlama ve nesneleri ayırt etme gibi amaçlara hizmet etmektedir.

Son birkaç yıl içinde hizmete sunulmuş olan neredeyse tüm telefonlarda bulunan yüz tanıma özelliği, insansız hava araçları, otonom araçlar ve daha birçok alanda hayatımızın her alanında yer alırken bu alanlar gittikçe artmaya devam edecektir.

Makine öğrenmesi de yine bir başka ana başlıktır. Veriyi çok boyutlu olarak analiz eden ve insanlar yardımıyla ya da kendi başına öğrenen yapay zeka yazılımlarına makine öğrenimi denir. Yapay zeka dendiğinde neredeyse makine öğrenimi ile ayrılmaz ikilidir. Her sabah aynı saate alarm kuran bir kişi, alarm kurmayı unuttuğunda ona hatırlatması; yine her sabah aynı saatte uyanan bir kişiye o saatte hava durumu bilgisini göndermesi; her gün aynı yolu kullanan birisinin telefonuna o güzergâhtaki marketlerin reklamları gelmesi; bir markette cips alan çoğu kişinin aynı zamanda kola da aldığının görülmesiyle kola ve cipslerin yan yana koyulması gibi uygulamalara sıklıkla rastlamaktayız.

Yapay zeka işsizlik oranlarını arttırır mı?

Bu konuyla ilgili birçok farklı fikir vardır ancak yapay zeka ile ilgilenen önemli kişilere baktığımızda işsizlik oranları üzerinde kayda değer bir değişimi olmayacağı daha ağır basmaktadır. Bu konuyu şöyle özetleyebiliriz: Şu anda yapay zekanın insanları işsiz bırakacağının düşünülmesinin sebebi, insanların yapacağı işlerin yapay zeka kullanılan robotların yapacağı korkusudur.

18. Yüzyılın ikinci yarısında İngiltere’de ortaya çıkan ve daha sonrasında Avrupa ve Kuzey Amerika başta olmak üzere tüm dünyaya hızla yayılan sanayi devrimi ile makineleşme hızla artmıştır. Ama makineleşme o dönemde insanları işsiz bırakmak yerine çalışma saatlerini düşürmüş ve insanların iş hayatında fiziksel kabiliyetleri doğrultusunda çalışmalarının kısmen önüne geçerek beyin gücünün öneminin gittikçe artmaya başladığı dönemin temel yapı taşlarından birisini oluşturmuştur.

Aynı bu örnekte görüldüğü gibi yapay zeka da insanların yerlerini almak yerine yanlarına gelerek insanların işlerini kolaylaştıracak ve çalışma saatlerinin düşmesine, dolaylı yoldan refahın artmasına katkı sağlayacaktır. Bazı meslek gruplarının yok olması kaçınılmaz bir gerçek olsa da, yapay zeka doktoru, big data analizcileri gibi birçok yeni meslek dalı yerlerini dolduracak ve aynı 18. yüzyılda sanayi devriminde olduğu gibi insanlığa çok büyük yararlar getirecektir.

Yapay Zeka hakkında daha fazlasına buradan ulaşabilirsiniz.

Teknoloji kategorisindeki diğer makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

Şuna da bakın

drone-nedir

Drone Nedir? (Uçangöz nedir?)

DRONE NEDİR? (Uçangöz) Bugünkü yazımda günümüzde her alanda görebileceğimiz, hobi için kullanılabilen aynı zamanda savaşların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: