polisiye-gerilim-yazarlari
en-unlu-yazarlar

Kalbimize Taht Kurmuş 7 Büyük ‘Polisiye-Gerilim’ Yazarı

Polisiye – Gerilim

Hepimiz farklı türlerde kitaplardan hoşlanıyor olsak ta, en az bir kere elimize alıp okumuş olduğumuz kitap türlerinden biri; tabii ki de polisiye gerilim romanları… Elimize aldığımızda zamanın nasıl geçtiğini anlamadığımız, hop oturup hop kalktığımız, okurken heyecandan yerimizde duramadığımız, “acaba sonunda ne olacak?” diye merak ettiğimiz ve bir solukta okuduğumuz polisiye-gerilim romanları etkileyici bir roman türüdür. Ve bir süre sonra bu romanların filme uyarlanması, beyaz perde de onlarla yeniden buluşmamızı sağladı.

Bu etkileyici eserler tabii ki usta kalemlerin ellerinden bizlere ulaşıp beğenimizi kazanmakta. Bir çoğumuzun isimlerini duyunca heyecanlandığı, hayranlıkla takip ettiği  o muhteşem yazarlara birlikte bir göz atalım

Polisiye – Gerilim Yazarları

 

1) Agatha CHRİSTİE (1890-1976)

İngiliz asıllı yazar polisiye edebiyatının en önemli isimlerinden biridir. Polisiye-gerilimin kraliçesi desek abartmış olmayız bence.. Erken yaşta babasını kaybedip yalnız bir çocukluk geçirmesine rağmen annesinden hiç ayrılmamıştır. Annesi onu okula göndermemiş, evde eğitim almasını sağlamıştır. Disleksi bozukluğu olmasına rağmen Agatha okuma alışkanlığından hiçbir zaman vazgeçmemiş, adını tüm dünyaya duyuran bir yazar olmuştur. Kitapları en çok satan kitaplar arasında yer almayı başarmıştır. 1920 yılında ilk polisiye romanı olan “The Mysterious Affair Style” (Ölüm Sessiz Geldi) kitabını yayımlamıştır. Bir çoğumuzun bildiği Hercule Poirot karakteri bu romanında karşımıza çıkmıştır. Edebiyat kariyerine 80 den fazla kitap eklemiş ve birçok ödüle sahip bir yazardır. Kitaplarının bir çoğu film ve dizi olarak uyarlanmıştır. Eserleri tiyatro da sahnelenmiş, radyo da kendi hikayelerinden birini seslendirmiştir. Agatha Christie, takma ad olarak “Mary Westmacott” u kullanmış ama yıllarca bu ismin Agatha’ ya ait olduğu anlaşılmamıştır. On Küçük Zenci, Doğu Ekspresinde Cinayet, Ölüm Sessiz Geldi, Beş Küçük Domuz ve niceleriyle gönlümüzde ayrı bir yeri var.

Yazar Hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

2) Arthur Conan DOYLE (1859-1930)

İskoçya doğumlu olan yazarın suç hikayelerinde bir çığır açmış olduğunu söyleyebiliriz. O Abdülhamit’in tüm kitaplarını çevirttiği yazar. Asıl mesleği doktorluk olan yazar neredeyse hiç kendi mesleğini yapmadı diyebiliriz. Özel muayenehanesinde neredeyse hiç hastası yoktu ve o bu boşluğu değerlendirerek hikayeler yazdı. Dedektif denildiğinde aklımızda çizdiğimiz profili ona borçluyuz aslında. Hristiyan okulunda okumasına rağmen Hristiyanlığı reddederek 1875 yılında agnostik oldu. İlk önemli eseri, 1887 yılında yazılmış “Kızıl Dosya” isimli hikayeydi. Ve işte o ünlü dedektif ilk defa bu hikayede karşımıza çıktı. Meşhur ukala, zeki, kibirli, işini iyi yapan dedektif Sherlock HOLMES.. 130 yıldır hayatımızda olan ve hemen hemen herkesin adını duyduğu Sherlock HOLMES karakteri Arthur Conan’ ın kaleminden bugüne kadar bize ulaştı. 1891 yılında bu karakteri öldürmeye karar verdi. Ve “Son Sorun” adlı hikayede Holmes ve ezeli düşmanı Profesör Moriarty bir şelaleden birlikte düşerek ölüyorlardı. Karakterin ölmesine isyan eden Holmes hayranları ısrarlarıyla tekrar karakteri canlandırdılar. Sherlock HOLMES tam olarak 56 kısa hikaye ve 4 Arthur Conan romanında yer aldı. O kadar etkileyici hikayeler, romanlar yazdı ki günümüzde bile hala değerli..

Yazar Hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

3) TESS GERRITSEN (1953-…)

Dünya çapında hatırı sayılır bir okuyucu ve hayran kitlesi edinmiş Çin asıllı Amerikalı bir yazar kendisi.. Cerrah ve Çırak serileri denilince herkesin aklına ilk o geliyor. Küçük yaşlarda başladı onun polisiyeye olan ilgisi.. Ama ailesi yazar olmasını istemiyordu. Onlara göre Tess tıp okumalıydı ve istedikleri gibi de oldu. Doktor olmasına rağmen yazmaya olan tutkusu hiç azalmadı. Bunun üzerine Tess kendi işi olan doktorlukla yazmayı birleştirdi. Tıp okumanın kendisine kazandırdığı bir çok bilgiyle ustaca kullandı kalemini.. Ve tıbbi gerilim türünde yazmaya başladı. Bu türde yazdığı ilk kitap olan ‘Hasat’ 1955 yılında yayınlandı ve en çok satanlar arasında yerini aldı. Tess GERRITSEN bu kitaptan sonra herkesin beğenisini kazanan Rizzoli & Isles Serisini yazdı.  Cerrah 2001 yılında Rizzoli & Isles Serisinin ilk kitabı olarak okuyucuyla buluştu. Daha sonra serinin devamı olarak her yıl bir kitap yazdı. Akıcı, sade bir anlatıma sahip olan Tess bu türde bizi etkisi altında bırakan yazarlar arasında.

Yazar Hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

4) Jean-Christophe GRANGE (1961-…)

Fransız yazar 1961 yılında Paris’te dünyaya geldi. Üniversiteden sonra gazeteci olarak çalışmaya başladı. Dergilerde hazırladığı röportajlardan sonra Fransa da gazeteci olarak tanınmaya başladı. Yazar, gazete ve dergiler için çalışırken leyleklerin göçü üzerine bir yazı dizisi yazmış ve bu yazı dizisinden esinlenerek ilk romanı Leyleklerin Uçuşu’nu yayımlamıştır. Kitap o kadar büyük bir ilgiyle karşılanmıştır ki 8 bölümlük dizi olarak televizyon ekranlarına taşınmıştır. Grangé, 2000 yılında yayınlamış olduğu ikinci kitabı Kızıl Nehirler ile çok büyük okuyucu kitlesine ulaşmıştır. Yazar Kızıl Nehirler ile dünya çapında tanınmıştır. Toplam 20 dile çevrilen roman aynı zamanda sinemaya uyarlanmıştır. Akla gelmeyecek karakterler, birbirinden farklı özgün öyküler, gerilimi her hücremizde hissettiren yazar Fransız edebiyatının kuşkusuz en çok ön planda olan ismidir. Sadece yazdığı romanlarla değil senaryolarla da dikkat çeken yazar bir çok dalda başarılı diyebiliriz.

Yazar Hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

5) DAN BROWN (1964-…)

22 Haziran 1964 tarihinde Amerika doğumlu olan yazar, gerilim türünde birbirinden değerli eserler kaleme aldı. Lise yıllarında müzikle ilgiliydi; hayattaki tek amacı albümleri çok satan başarılı bir müzisyen olabilmekti. Müzisyen olmak için çok çaba gösterdi ama istediği başarıyı elde edemedi. İspanya’da üniversite de bir hocanın Son Akşam yemeği slaytını dinledi. Bu slayt Da Vinci Şifresi için ilham kaynağı oldu. 1996 yılında kendisini büyük bir üne kavuşturan ilk kitabı Dijital Kale ile kısa bir zaman içinde adından tüm dünyaya söz ettirmeyi başardı. Kitaplarında cinayet, aşk, gerilim gibi bir çok konuyla dikkatleri üstüne çekmeyi başaranlardan. Bir de Robert Langdon diye bir şey var ki o bambaşka.. Brown’ un 4 kitabında yer almayı başarmış karakter olarak bilinir. Melekler Ve Şeytanlar, Da Vinci Şifresi, Kayıp Sembol ve Cehennem kitaplarında bu karaktere rastlayabilirsiniz.

Yazar Hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

6) JOHN VERDON (1942-…)

Amerikalı yazar John Verdon yazma tutkusunu, asıl mesleği olan reklamcılıkta başarılı bir iş hayatı sürdürdükten sonra taşındığı kırsal bir bölgede gerçekleştirdi. Kaleme aldığı Dave Gurney polisiye serisi yayınlandığı 25 ülkede büyük bir ilgi topladı. Ama biz onu daha Aklından Bir Sayı Tut, Gözlerini Sımsıkı Kapat, Şeytanı Uyandırma ve Peter Pan Ölmeli adlı romanları ile biliyoruz. Esrarengiz cinayetleri başarılı bir şekilde ele alan yazarlardan bir tanesidir..

Yazar Hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kitaplığımızın Olmazsa Olmazı Dünya Klasikleri 10 Kitap Önerisi adlı makalemizde sizler için 10 dünya klasiği seçtik.

7) STEPHEN KING (1947-…)

“Korku-gerilim türünün en çok satan ve en sevilen yazarı” unvanına sahip olan yazar Stephen King, 1947’de Amerika da dünyaya geldi. Bu kategorinin de kralı ta kendisidir. Yazarlığının yanı sıra; yönetmenlik, senaristlik, seslendirme sanatçılığı, köşe yazarlığı gibi bir çok dalda çalışmaları vardır. 1970’ lerden günümüze 60 adet kitabı yayımlanmıştır ve kırk milyonun üzerinde bir hayran kitlesine sahiptir. “Esaretin Bedeli” ve “Yeşil Yol” gibi efsane sayılabilecek güzellikteki sinema filmlerinin yazarıdır. Stephen KING’i bu kadar çekici kılan gerçekçi anlatım tarzı elbette ki.  Bu da bizim ilgimizi fazlasıyla çekiyor. Eserlerini nasıl yazdı, neler düşündü yazarken bu kısmı bilmiyoruz ama kendisi bazı yazdığı yazıları nasıl yazdığını bile unuttuğunu ifade ediyor. Bunu da alkolizme bağlıyor. Sonuç olarak o gerilim-korku türünün en etkileyici yazarı.

Yazar Hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Değerli okurlarımıza yazarlaran bahsetmişken kitap okumaktan bahsetmeden olmaz. Kitap Okumayı Zevkli Hale Getirecek Tüyolar adlı makalemizden kitap okumayı daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

 

Şuna da bakın

ronesans-hakkinda

Rönesans Nedir?

Rönesans Nedir? Rönesans nedir ? Hümanizma sevdasıyla başladı, burjuvazinin ve halkın desteğiyle skolastik düşünce yenilgiye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: