Felsefe-Nedir
Felsefe-Nedir-nasil-yapilir

Felsefe Nedir?

FELSEFE NEDİR ?

Felsefe Nedir, Felsefe bir düşünceyi çürütmek için değildir. Felsefe hep yeniden başlamaktır , sonu olmayan bir yoldur. Soru sorma sanatıdır. Ama sorduğu sorulara verilen cevapların temellendirilmesini ister. Peki ya felsefe nasıl başlar? Felsefenin başlaması için birçok neden vardır ama bence felsefe insanın en çok çaresiz kaldığı , yaşamını sürdürmek için sebepler aradığı vakit başlar. “ Felsefe bir insanı sevmekle , gelmeyecek bir  gideni beklemekle başlar.” Felsefe kalpten gelen bir bilme isteğidir. Benim felsefem sevdiğim ama kavuşması bir o kadar zor, imkansız olanın ardından giderek, onun ve içimdeki aşkın uğruna mücadele vererek başladı.

FELSEFE KAPISI

Ne yapmam gerek , nasıl zorluklar karşısında yılmadan devam etmem gerek diye düşünmeye başladığım an felsefem de başlamış oldu. Sonra “sevgi , aşk ne ?” diye düşünmem gerekmiş oldu. Sevgi üzerine aşk üzerine o kadar çok tanım varken bana uygun olanı nasıl bulabilirdim? Okuyarak ve düşünerek… Bir çok şey okudum, yazdım, düşündüm. Okuduklarım içinde biri vardı ki hem günümüzde aşk denince akla gelen “ ruh ikizi” kavramına da çok uygun ama bir o kadar da değişik bir antik yunan düşüncesi aşk kavramıydı.

“ŞÖLEN”

Platon “Şölen” diyaloğunda ki Aristophanesin için “sevgi ne?” sorusuna verilen cevabı benim aşk düşüncemin temeli olmuştu. “İlk olarak insan ne bunu bilmeliyiz. İnsan soyu ilkin üç çeşitti. Şimdiki gibi erkek , dişi diye ikiye ayrılmıyordu. Her ikisini içine alan bir üçüncü çeşit daha vardı. Neden böyle bir çeşit daha vardı? Çünkü erkekler, aslında güneşten gelmeydi, dişi bu dünyadan , ikisini birleştiren cins de aydan. Ay hem güneşe hem de dünyaya bağlı. Bu cinsin dört  ayağı , dört eli, ve iki cinsel organı tek sırtta birleşmiş idi. Sonra bu cins neden yok oldu? Bu cins göğe tırmanmaya , tanrılara karşı koymaya yeltendi. Bunun üzerine Zeus onları lanetleyerek tam sırtlarından ikiye böldü.” İnsanın kendi benzerine duyduğu sevgi çok eskiden kalmadır. Sevgi bizim ilk yapımızı korur diyor Aristophanes.

Kısaca insanın yaradılışındaki bir derde devadır sevgi. Aşk ne miydi ? Aşk, Aristophanesin de dediği gibi benim olan ama benden uzak kalmış olan eksik yanımı arama çabamdı.

***

Aşk , sevdiğine kavuşunca , onda erimek, sen ben iken biz olmak , iki varlıktan bir tek olmaktı. Kendimdeki eksik yanı tamamlamak için, iki varlıktan tek bir varlık haline geri dönebilmek için uğruna savaş , mücadele verdiğim bir yolculuktu aşk… Beni ben kılan şeydi.  Belki de bu yüzden insanlar aşka bu kadar anlam yükleyip , bu kadar uğruna savaş vermişlerdir. Yoksa neden canını yakan , seni ağlatan, tutkuyla ve hiçbir şeyi umursamadan peşinden gitmeni sağlayan  bir şey uğruna bu kadar savaş versinler ki? Ama beni ben kılan şey ise aşk, bende ki eksik olan parçamı bulma çabam ise bu yolda her savaşı verebilirim… Ahmed Arifin de dediği gibi “Seni sevmek , Felsefedir kusursuz”. Çünkü sen beni ben yapan şeysin, felsefe de beni ben yapan, hayatımı sürdürmem uğruna verdiğim çabadır.

***

Felsefe Nedir hakkında daha fazlasına buradan ulaşabilirsiniz.

Soru ve fikirleriniz için yarencirit57@gmail.com

Yaren Cirit

 

Şuna da bakın

polisiye-gerilim-yazarlari

Kalbimize Taht Kurmuş 7 Büyük ‘Polisiye-Gerilim’ Yazarı

Polisiye – Gerilim Hepimiz farklı türlerde kitaplardan hoşlanıyor olsak ta, en az bir kere elimize …

12 Yorumlar

  1. Bayıldım çok güzel bir dil güzel bakış açısı

  2. Çok aöıklayıcı, faydalı bir yazı olmuş.

  3. Çok başarılı bir yazı olmuş, yüreğine sağlık 🙂

  4. Güzel bir yazı olmuş sınıf arkadaşım, tebrik ederim 🙂

  5. Çok akıcı olmuş çok beğendim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: