el-cordobes
el-cordobes-matadorluk-hikayesi

El Cordobes Kimdir

El Cordobes Kimdir

El Cordobes kimdir , İspanya’nın efsane isimlerinden bir tanesidir. Gerçek ismi Manuel Benitez’dir. Geçimini zor yürüten bir ailede dünyaya ‘merhaba’ demiştir. Lakin bu yoksulluk onun ünlü bir boğa güreşçi olmasına engel olmamıştır. Bütün dünya onu El Cordobes olarak tanır; fakir birisi yada Manuel Benitez olarak tanınmaz.

El Cordobes Kimdir? ve Hikayesi Nedir?

El Cordobes’in hikayesi çok garip ve ders alınacak niteliktedir. Fakir ve gençtir. Hayatın olgunluğuna alışamamış ama ablasına bakmak için de çalışmak zorundadır. Yakın bir arkadaşı ile gezmektedir; maksat bir iş aramak. Annesi ve babası vefat edince ablasıyla hayatını sürdürmeye devam etmektedir. İspanya’nın meşhur boğa güreşleri arenası vardır. İspanya için bir adet, gelenek ve yüreklerin keskinleştiği yerdir. El Cordobes, buraya seyirci olarak katılır. Katılmadan önce ablasına şöyle der;

Ağlama Angelita; Bu akşam ya Sana bir ev alacağım, ya da yasımı tutacaksın.

Yoksulluktan zenginliğe uzanan matador yolu

El Cordobes kimdir bahsettik şimdide Matadorluğundan bahsedelim. Hem İspanya’nın hem de dünyanın kahramanı olan El Cordobes, arenaya gider. Bilmiyordur bu arena sayesinde hayatının ne kadar değişeceğini. Cesaretlendiği bir sırada matadorların ve boğaların arenanın ortasında cirit attığı zaman arenaya fırlar. 2 adet boğayı devirmeyi başarır. Buradan sonra hayatı değişir. Boğalarla yakın dövüşmesi ve kıvrak hareketleriyle halkın gözünde adeta kahraman olarak ilan edilir. Arena çıkışı bütün herkes onu omzuna alır. Kahramanımızın ünü gittikçe yayılır.

Toplam 20 milyon insanın televizyon ve arenadan takip ettiği meşhur boğa güreşi başlamak üzeredir. İmpulsivo adıyla meşhur olan bir boğa ile güreşecektir. Yaklaşık 70 zaferi bulunan matador, zor bir maça çıkacaktır. İmpulsivo ile maçı çetin geçmektedir ve sonunda boğanın altına kalır ve kanlar içindedir. 70’ten fazla boğayı yere seren El Cordobes, bu sefer mağlup olmuştur. 11 gün sonra elinde değnekle hastaneden taburcu olur ve emekliliğini ilan eder. Halk tepki gösterir ve 2000 yılına kadar ara sıra boğa güreşlerine çıkar. Yoksulluktan zenginliğine uzanan bir hikayedir. 31 yaşında milyarder olmuştur. Kendisine ait birçok oteli bulunmaktadır. Ablasına söylediği yasımı tutacaksın bir kitap ismi olmuş ve 18 dile çevrilmiştir. El Cordobes Kimdir hakkında daha fazla bilgi için o kitaptan yararlanabilirsiniz.

El Cordobes hıkkanda daha fazlasına buradan ulaşabilirsiniz.

Şuna da bakın

polisiye-gerilim-yazarlari

Kalbimize Taht Kurmuş 7 Büyük ‘Polisiye-Gerilim’ Yazarı

Polisiye – Gerilim Hepimiz farklı türlerde kitaplardan hoşlanıyor olsak ta, en az bir kere elimize …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: