drone-nedir

Drone Nedir? (Uçangöz nedir?)

DRONE NEDİR? (Uçangöz)

Bugünkü yazımda günümüzde her alanda görebileceğimiz, hobi için kullanılabilen aynı zamanda savaşların seyrini değiştirebilecek bir icattan bahsedeceğim: Drone ya da Türkçe’mize geçen hali ile “Uçangöz”

Drone’ların ilk olarak çıkış tarihi kestirmemiz çok zor çünkü böyle bir ortaya çıkış hikayesi yok. Kimine göre ilk drone’lar 1800’lerde kullanılan patlayıcı yüklü balonlar, kimine göre ise Almanların kullandığı V-1 roketleri.

1900’lü yılların başında mühendisler mühimmat yüklü insansız uçak ürettiler fakat bu uçaklar şu an aklınıza gelen türden değildi. Bunlar ilgilisinin yakından bildiği üsse geri dönemeyen uçaklar (?) yani seyir füzeleriydi (Cruise Missile).

Drone Nedir? Drone’lar Uluslararası Savaş Arenasında

Amerika ile Rusya arasında devam eden Soğuk Savaş sırasında, Amerika insansız casus uçakları için büyük yatırım yaparak araştırmalara başladı. Bu arada patlak veren Vietnam Savaşı, Amerika’yı zor koşullara sürükledi. Vietnam Savaşı’nda sahayı ve koşulları iyi tanıyan ve kullanan Vietnamlı askerler Amerika’nın kara kuvvetlerine büyük darbeler indirdi.

Muhteşem bir yeraltı şehir sistemi kuran Vietnamlıların, yer altına girip çıktığı yerlerin belirlenmesi gerekiyordu fakat çalılara saklanan ve Amerikalı askerler yaklaşınca alev makineleri kullanan Vietnamlı askerleri tespit etmek için hava desteği şarttı ve bu koşullarda casus uçaklarının yeri Amerikan ordusu için hayati önem taşıyordu.

Drone’lar bu savaşta kullanılmaya başlamıştı, binlerce kritik casusluk uçuşları yaptılar ve yok edildiler. Evet, Amerikan ordusu bu süreçte çok fazla drone kaybetti, hareket kabiliyetleri jetler kadar iyi olmadığı için kolayca yok edildiler fakat maddi ve manevi çalışmalarla yetiştirdikleri pilotları kaybetmediler, bizim tabirimizle cana geleceğine mala geldi…

GÖREVDE DRONE’LAR

Kısa bir zaman içerisinde mühendisler drone’ları eş zamanlı kontrol mekanizmaları ile donattılar. Uçak kameraları ile uçan drone’lar tereddütsüz bir şekilde düşman hatlarına gönderildi. Hiçbir askerin canı tehlikeye atılmadan, mühim ve bir o kadar da kesin istihbarat bilgileri, görüntüleri alındı.

2002 yılına gelindiğinde ise ateş etme yeteneği olan drone’lar geliştirildi. Yine Amerika, Pakistan’da bir savaşçıyı infaz etmek için Predator adı verilen insansız uçağı kullandı. 1995 yılında tanıtılan bu katil uçak Orta Doğu’da çok uzun yıllar kullanıldı, kullanılmaya devam ediyor.

500 milden fazla uçabilen ve sofistike yani gelişmiş füzeler kullanabilen bu uçak, işleviyle adının anlamını açıklıyor “Yırtıcı”. En çok bilinen drone’lardan biri olan Predator tabi ki en iyisi değil fakat en iyilerden biri. En azından ilk olmasından dolayı drone’ların atası olduğu için saygıyı hak ediyor…

Şu ana kadar sadece askeri alanda kullanılan drone’lardan bahsettim. Çoğu teknolojik gelişme hatta detaylı düşünürsek bütün teknolojik gelişmeler askeri alanda uygulandıktan sonra gündelik yaşamda uygulanmaya başlamıştır. Bu teknolojilerden biri de drone’lar.

Drone’ları iki genel türe ayırmak gerekirse birinci tür askeri drone’lar ikinci tür ise günlük (şahsi kullanım) drone’lar olacaktır. Bir sonraki yazımda Askeri drone‘ların türleri, Askeri drone‘ların teknik özellikleri nelerdir açıklamaya çalışacağım. Sağlıcakla kalın, bilgi dolu günler…

Yazımın devamı olan Askeri Dronelar hakkında yazdığım makaleme buradan ulaşabilirsiniz.

 

Sorularınız için gokalpfat38@gmail.com

Gökalp Fatih Tanyeri

Şuna da bakın

bisiklet

Bisiklet Turu Yapacakların Yapması Gerekenler

Bisiklet Turu Bisiklete binmek, her insanın mutlaka her döneminde yaptığı etkinliklerden bir tanesi ve en keyifli …

6 Yorumlar

 1. Drone kullanımı artık çocuk oyuncağı diyebiliriz. Kısa bir sürede hayatımıza girmelerine çok kolay adapte olduk gibi görünüyor. Ancak hayatı kolaylaştırmaları açısından da bir o kadar işlevseller. Özellikle drone sektörünün ileri öncüleri ihalar ve sihalar savunma sanayinde ciddi bir yere sahip.

  • Gökalp Fatih Tanyeri

   Askeri Dronelar hakkında yazdığım yazıda da belirttiğim gibi. Artık savaşların seyrini değiştirebilen ve operasyonlarda uçuşların %80-%95’lik kısımlarını oluşturan bir parça artık. Askeri alanda bu yaygın kullanım gündelik alana da elbet bir gün yansıyacaktır..

 2. Drone’lar geleceğimizin bir gerçeği olaacağa benziyor belki de şu an aklımızın ucundan geçmeyen icatlar ileride en çok kullandığımız ve hayatımızı kolaylaştıran şeylerden biri olacak.

  • Gökalp Fatih Tanyeri

   Kesinlikle. Gelecekte hayal bile edemeyeceğimiz alanlarda kullanılabilir, belki de günümüzde telefon, bilgisayar ve internetin yaygınlığına ulaşarak hayatımızı kolaylaştırabilir..

 3. Hocam muhteşem bir yazı olmuş, teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: