bitcoin
blockchain-nedir

Bitcoin Nedir?

Bitcoin Nedir? BTC Nedir?

Bitcoin deneysel olarak başlatılan ve son yıllarda oldukça popüler hale gelen bir sanal para birimidir.Bitcoin şimdiye kadar yaratılmış ilk kripto para birimidir. Bitcoin Satoshi Nakamoto adıyla anılan kişi veya grup tarafından 2008 yılında yayınlanan mailden sonra ortaya çıkmıştır.

Satoshi Nakamoto teknolojisinin tamamıyla çalıştığından emin olduktan sonra insanlara hibe ettiğini ve başka teknolojiler üzerinde çalışmalara yoğunlaşacağını belirttiği bir mailden sonra ortadan kayboldu. (bknz: buradan detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.)

Dolandırıcılığa karşı oldukça dirençli ve merkeziyetsiz bir finansal sistem içinde kullanılan dijital bir para şeklidir yani Bitcoin‘in bağlı olduğu bir ödeme sistemi veya herhangi bir merkezi bulunmamaktadır. Bu özelliği onun diğer para birimlerinden (dolar,euro,türk lirası v.b) ayırmaktadır. Bitcoin tek bir otorite veya kuruluş tarafından düzenlenmez veya kontrol edilmez.

Diğer para birimlerine nazaran bir güvencesi olmaması bazı ekonomistler tarafından güvenilirliği hakkında güvensizlikler oluştursada bazı ekonomistler ise tamamen sanal bir para birimi olması, herhangi bir banka tarafından basılmaması, hesaplarınıza el konulması imkanının olmaması ve özellikle bir güç tarafından kontrol edilemediği için ekonomi uzmanları tarafından övgüye değer olarak görülmesini sağlıyor.

Bu yüzden dolayı güvenilirliği her zaman sorgulanmıştır. Bitcoin ağı tüm işlemlerin organize bir listesini tutmaktan sorumlu olan, Blockchain adı verilen dağıtılmış bir deftere dayanmaktadır. Bu işlemler bağlantılı bloklar halinde gruplandırılarak bir Blockchain (dolayısıyla blok zinciri) oluşturur.

Blockchain Nedir?

Blockchain bir seri kayıt bütünüdür. Basitçe genel muhasebe defterine veya düz bir veritabanına benzetebiliriz. Ancak benzersizliği, bu kayıtları doğrulamak ve korumak için kullandığı mekanizmadan gelmektedir. Blockchain değiştirilemez ve manipüle edilemez kayıtlar tutmamızı sağlar. Bu teknolojiyi bu kadar önemli olmasını sağlayan ise merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymamasıdır. Bu işlemlerin deftere kaydı ve ağa yayılması tamamen demokratik bir biçimde ağ üzerindeki bilgisayarlar tarafından yapılır.

Ne kadar çok bilgisayar bu ağa katılırsa bu sistemin güvenilirliğini o derece de arttıracaktır. Bir örnekle anlatırsak blockchain’i veresiye defterlerine benzetebiliriz. Eskiden bakkallara giderken yanımıza veresiye defterleri alırdık. Yapılan alışveriş tutarınca hem kendi defterimize hem de bakkalın defterine kaydedilir. Bu sayede bakkalın sonradan değişiklik yapmasına engel oluruz. Blockcahin’i bu sistemin dünya çapında bilgisayarlar üzerinden yapılmış bir versiyonu diyebiliriz.

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Bitcoin üretmek için genellikle aklına mining yani madencilik gelmektedir. Bu para birimini üretmek isteyen kullanıcılar, bilgisayar donanımlarına yüksek miktarlarda yatırımlar yaparak madencilik yapıyordu. Ancak madencilik yaparken bilgisayarların kullandığı elektrikten oluşacak maliyetler madenciliği karlı bir iş olmaktan çıkardı.

Bir diğer yöntem ise Cloud Mining, yani belirli firmalarda yapacağınız dönemsel anlaşmalar ile bir nevi üretime ortak olarak kazanç sağlamaktır.

Bitcoin  ne kadar ?

Bitcoinin değerini belli bir merkeze bağlı olmadığı için tamamıyla arz ve talep koşulları belirliyor. Normal ekonomi koşullarında talep artınca fiyat artıyor talep azaldıkça fiyat azalıyor.

12 Mayıs 2020 itibari ile bitcoinin değeri:

1 BTC = 62,334 ₺

1 BTC = 8,909 $

1 BTC = 8,209 €

Soru ve görüşlerinizi bekirberkraylaz2001@gmail.com adresinden bana iletebilirsiniz.

Berk Raylaz

Şuna da bakın

bisiklet

Bisiklet Turu Yapacakların Yapması Gerekenler

Bisiklet Turu Bisiklete binmek, her insanın mutlaka her döneminde yaptığı etkinliklerden bir tanesi ve en keyifli …

Bir yorum

  1. Bitcoin sanal parası şuan çok revaçta daha da yükseleceğini düşünüyor herkes hep birlikte göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: