ağustos böceği hakkında bilgi

Ağustos Böceği Hakkında Bilgi Ve La Fontaine Masalı

Pek çoğumuzun merak ettiği ağustos böceği hakkında bilgi. La Fontaine’nin hikayelerine konu olan ağustos böceği hakkında bilgi.

Ağustos böceği hakkında bilgi

Başlarında iki petek gözden başka alınlarında üç tane de küçük nokta göz bulunur. Antenleri kısa ve serttir. Ön kanatları, arka kanatlara göre daha uzundur. Çoğu arka bacaklarının yardımıyla sıçrayarak hızla havalanırlar. Gündüzleri yaprak aralarında gizlenirler. Hortumlarını ağaç filizlerine batırıp özlerini içerler. Özellikle söğüt sürgünlerinin özsuyunu emerler.

Ağustos böceği hakkında bilgi edindik peki La Fontaine’nin ağustos böceği ve karınca hikayesi ?

Ağustos Böceği ile Karınca

Ağustos böceği, uzun yaz günlerinde saz çalar ve şarkı söylermiş. Hiç çalışmaz, kış için hazırlık yapmazmış. Karınca ise çok çalışkan ve çok zekiymiş. Karınca tüm yaz boyunca gelecek soğuk yaz günleri için dişini tırnağına katarak çalışmış durmuş. Yazın sıcak günleri artık bitmiş, ve havalar soğumaya başlamış. Kış gelmiş. Artık ağustos böceği saz çalamıyor, şarkı söyleyemiyormuş. Çok üşümüş ve karnı acıkmış.

Ağustos böceği yazın eğlenirken küçük karınca bütün yaz boyunca bütün gün çalışıp kış için hazırlık yapmış. Ağustos böceğinin aklına karıncanın kışa hazırlık yaptığı ve gidip ondan yiyecek isterse ona yardım edeceği gelmiş. Karıncanın yuvasına gelmiş. Karınca kapıyı açtığında karşısında soğuktan titremekte olan ağustos böceğini görmüş ve ona:

-“Ne istiyorsun ağustos böceği” demiş.

Ağustos böceği karıncaya:

– “Çok üşüyorum, hiç yiyeceğim yok karnım da çok aç bana yiyecek bir şeyler verir misin? Söz veriyorum ağustosta sana olan borcumu ödeyeceğim.” demiş.

Karınca:

– “Bütün yaz sen ne yaptın? Niye yiyecek bir şeyin yok? ” demiş. Ağustos böceği başını öne eğerek mahcup bir şekilde:

-“Ben bütün yaz saz çalıp, şarkı söyledim.” deyince karınca çok sinirlenmiş.

-“Madem öyle bütün yaz saz çalıp, şarkı söyledin şimdi de oyna biraz” demiş. Kapıyı ağustos böceğinin suratına kapatmış. Ağustos böceği kendi kendine bende yazın yiyecek toplasaydım, şimdi bu halde olmayacaktım diyerek bir daha aynı hataya düşmeyeceğine dair kendisine söz vermiş.

Ağustos böceği hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz

Şuna da bakın

ronesans-hakkinda

Rönesans Nedir?

Rönesans Nedir? Rönesans nedir ? Hümanizma sevdasıyla başladı, burjuvazinin ve halkın desteğiyle skolastik düşünce yenilgiye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: